219

Te Deum Laudamus – ediția a XII-a

Publicat în urmă cu 4 ani, în Parohia Garbovi 1, de
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat în data de 02 aprilie 2015, conform graficului de activitate, concursul Te Deum Laudamus, aflat la cea de a XII-a ediție.

Evenimentul s-a adresat exclusiv copiilor ce alcătuiesc grupurile de cateheză ale parohiilor arondate și a avut loc în sala de activități a Protopopiatului Urziceni.

La cele trei secțiuni ale concursului și anume: cunoștințe religioase, cântări religioase și pictură religioasă au participat copii de la următoarele parohii: Manasia I, Valea Măcrișului, Gârbovi I, Lilieci, Fierbinți Târg, Pelinul, Manasia II, Sfântul Gheorghe și Jilavele II.

Pentru secțiunile cunoștințe religioase și pictură religioasă tema concursului a fost ”Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur și al marilor păstori de suflete din eparhii” iar pentru secțiunea cântări religioase grupurile au pregătit cântări specifice sărbătorii Sfintelor Paști.

Pentru toate cele trei secţiuni juriul a fost alcătuit din: PC Părinte Dincă Ovidiu de la Parohia Sfântul Nicolae din Urziceni – preşedintele juriului; PC Părinte Gangă Nicolae – profesor de religie și doamna Buză Bianca – profesor de religie și metodist.

S-au acordat următoarele premii:

Cunoștințe religioase:

•Premiul I – Grupul de cateheză ”Tinerii creștini” – Parohia Jilavele II;

•Premiul II – Grupul de cateheză „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” – Parohia Manasia II;

•Premiul III – Grupul de cateheză „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”” – Parohia Lilieci.

Cântări religioase:

•Premiul I – Grupul de cateheză „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” – Parohia Manasia II;

•Premiul II – Grupul de cateheză ”Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” – Parohia Sfântul Gheorghe;

•Premiul III – Grupul de cateheză ”Sfânta Cuvioasă Parascheva” – Parohia Gârbovi I.

Pictură religioasă:

•Premiul I – Mihai Constantin Andra – Ioana – Parohia Manasia II;

•Premiul II – Panait Gabriela Daniela – Parohia Fierbinți Târg;

•Premiul III – Toma Maria Elvira – Parohia Pelinul.

Premiile au fost alcătuite din colportaj donat de Catedrala Sfinții Împărați Constantin și Elena din Urziceni prin grija Părintelui Protopop Stancu Bogdan Ionuț și publicații pentru copii scrise de Leon Magdan oferite de Biroul de Asistență Socială.

La final toți copiii au servit diverse sucuri și prăjituri donate de următoarele firme: SC Genid Prest, SC Frații Roșu SRL și SC A.C.N. Prod SRL.

Toma Adriana Mariana – asistent social Protopopiatul Urziceni
Trimite
Powered by InterChat

π 0.0166 sec - PID: 26428